info@havajet.com; Ulus Mah. Çanakkale Asfaltı Üzeri No.131 Menemen/İzmir.

Nuri Demirağ’ın hayatını anlatan kitap tanıtıldı

İnönü Zaferi’nin kutlama programı kapsamında yapılan kitap ^2 tanıtımı, İnönü Türk Hava Kurumu (THK) eğitim merkezinde yapıldı. Yazar Caner Akkurt’un kitabını anlattığı programa; Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın, İnönü Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kepez, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kitapta Nuri Demirdağ’ın başarıları ve yaşadıkları anlatıldığını belirten yazar Akkurt, slayt gösterisi eşlinde Nuri Demirdağ’ı da salondakilere tanıttı.
NURİ DEMİRDAĞ KİMDİR?
Demirdağ, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları inşaatının ilk
müteahhitlerinden ve Türkiye’nin 10 bin km’lik demiryolu ağının 1250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştirdi.
Yaptığı demiryollarından dolayı kendisine Mustafa Kemal Atatürk tarafından ‘Demirağ’ soyadı verildi. Cumhuriyet döneminin sayılı zenginleri arasına girmiş ve hayırseverliği ile tanınmış bir iş adamıdır.
Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kağıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması, Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren kişidir. Özellikle havacılık sanayisinde başarıları ile anılır.

Kaynak : Airporthaber