info@havajet.com; Ulus Mah. Çanakkale Asfaltı Üzeri No.131 Menemen/İzmir.

Yeryüzünde yaşayan bütün canlıların vücut fonksiyonlarını gerçekleştirdikleri biyolojik saatleri vardır. İnsanların uyku saatleri, vücut ısıları ve bir çok özelliği bu biyolojik saate göre değişkenlik göstermektedir.Yine hayvanların üreme zamanları biyoloji saate göre gerçekleşir. Bunun örnekleri arttırılabilir.

 

Jet-lag olayı bu biyolojik saatin bozulması sonucu vücutta meydana gelen olumsuz durumdur. Genellikle hızlı yer değiştirmelerde meydana gelmektedir. En güzel örneği uçak seyahatleridir. Örnek vermek gerekirse; Türkiye den Arjantine tatil yapmak için giden birisi jet lag olmaktadır. Mesela gece 02:00 da yola çıkan bir kişi yaklaşık 18 saat sonra Arjantine varmaktadır.Vardığında saat akşam 20:00 olacaktır. Ancak Arjantinle aramızda olan 6 saatlik ülke saatindeki değişiklikten dolayı orada saatin henüz öğlen 14:00 olduğunu göreceğiz. Bu durum sonucunda öğlen vakti uykumuz gelecektir.Ve vücudumuzun bir çok fonksiyonu yeni saate uyum sağlamakta zorlanacaktır.

 

Jet Lag olayında vücut zaman karşısında geri kalmaktadır. Zaten Lag kelimesi ingilizce de geri kalma, geç kalma anlamları taşımaktadır.