info@havajet.com; Ulus Mah. Çanakkale Asfaltı Üzeri No.131 Menemen/İzmir.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İstanbul’da üçüncü havalimanı inşaatının hızla ilerlediğini belirterek, “En büyük müşterimiz Türk Hava Yolları olacak. Bize 2018’de 500 uçakla gelecekler. Dolayısıyla onların isteklerini bu havalimanını nasıl daha iyi çalıştırabiliriz diye çalışmaların içerisine girdik. İnşallah 2018’in başından itibaren bizim havalimanından uçacaksınız.” dedi.
Özdemir, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin Türk Telekom Kurumsal İş Birimi Üst Yöneticisi Mehmet Ali Akarca moderatörlüğündeki “Türkiye 2023: Büyüme Nereden Gelecek?” oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2023 hedeflerine değindi.
İstanbul’daki üçüncü havalimanı inşaatı
Nihat Özdemir, İstanbul’da yapımı devam eden üçüncü havalimanı projesine de değinerek, “yapılamayacak” denilen çalışmanın önemli bir noktaya geldiğini bildirdi.
Söylentilerin ardından işin politik bir yatırım haline dönüştüğüne işaret eden Özdemir, “Biz ihaleye girerken Çevresel Etki Değerlendirmemiz (ÇED) vardı. Devlet, ÇED çıkarmıştı. Biz ‘Bu yetmez’ diyerek uluslararası bir ÇED aldık. Makine ekipmanında, dünyanın en büyük ilahesini yaptık. Bu ihaleyi de Caterpillar kazandı. Dünyanın en büyük kamyon ilahesine çıktık ve bunu da Volvo kazandı. Siparişlerimizi verdik, bir taraftan kredi çalışmaları devam ederken bir taraftan da makineler gelmeye başladı.” değerlendirmesinde bulundu.
Projede hızla ilerleme sağlandığını, şantiyeyi gezenlerin adeta büyülendiğini aktaran Özdemir, şunları söyledi.
“Dünyanın en büyük şantiyelerinden biri hatta en büyüğü diyebiliriz çünkü 2,5 yıl içerisinde 6 milyar avroluk yatırım yapacağız. Dünyanın bütün malzeme satıcıları şantiyemizde. En iyi malzemeyi en iyi fiyata almaya çalışıyoruz. Yolun sonu gözüktü. 2017’nin sonunda bu işi yetiştirmek üzere bütün planlarımızı yaptık. Bu kışın kurak geçmesini istemezdim ama bize çok yaradı. Tahminimizin 20 misli iş yaptık. Bu proje, bir yarışmada dünyanın en iyi 4 projesi arasına kaldı ve bir Fransız projesi kaybetti. Bu proje dünyadaki 4 projenin arasına girdi. Çalışmalarımız her geçen gün devam ediyor. En büyük müşterimiz Türk Hava Yolları olacak. Bize 2018’de 500 uçakla gelecekler. Dolayısıyla onların isteklerini bu havalimanını nasıl daha iyi çalıştırabiliriz diye çalışmaların içerisine girdik. İnşallah 2018’in başından itibaren bizim havalimanından uçacaksınız. Konforlu bir liman, iç hatları ayrı dış hatları ayrı bir güzel olacak.”

Kaynak : Airporthaber