info@havajet.com; Ulus Mah. Çanakkale Asfaltı Üzeri No.131 Menemen/İzmir.

HAVAJET’TE DİL EĞİTİMİ

Küreselleşme ile sınırların yok sayılacağı bir dünyada iletişim ve bilişimin birbirinden artık ayrılmaz bir ikili olduğu günümüz modern dünyasının olmazsa olmazı bir değil iki hatta üçüncü bir yabancı dili bilmek olduğu gerçeği herkes tarafından bilinmekle kalmayıp yaşamlarımızın içine tam anlamıyla yerleşmiştir.

Bu gerçekten hareketle yola çıkan Özel Havajet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce programını dünya standartlarında “The Common European Freamwork ( CEFR )” kapsamı içinde bir “Main Course” (Ana Program) uygulamaktadır. 9. Sınıflarda A-1 ELEMANTARY VE 10. Sınıflar için B1 ve B1+ PRE-INTERMEDIATE seviyelerine uyan FACE2FACE ana kitabı ile birlikte ek olarak Skılls ( lisan becerileri) eğitimide vermektedir.

Toplam haftalık 12 ders saatlik İngilizce dersinin 6 ders saati main course için ve diğer 6 ders saati ise 2 ders saatlik 3 ana lisan becerisi için ayrılmıştır.( 2 hours Speaking + 2hours writing + 2hours Reading ) Listening ise ana kitap içerisinde yer almaktadır.

Bu esaslar çerçevesinde Özel Havajet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri; İngilizce yazılmış bir metni okumaktan zevk alan, tartışabilen, yorum yapabilen öğrencilerdir. Günlük yaşamda yurt içi ve yurt dışında yabancı dilde iletişim kurabilirler. Akademik düzeyde İngilizce kullanmayı bilirler, eleştirel düşünebilirler. Yabancı dili doğru ve etkili kullanmaya özen gösterirler. Dil öğrenmenin gerekli olduğunun bilincindedir ve bundan dolayı hem ana dillerine hem de yabancı dillerine ilişkin sözcük dağarcıklarını sürekli olarak zenginleştirirler. Sözlü ve yazılı ulusal, evrensel ürünler yoluyla kendi uluslarının ve dünya uluslarının kültürlerini tanırlar. Dil becerilerini geliştirmek için bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanırlar. 11. Sınıftan itibaren öğrencilerimize ikinci dil olarak Rusça, Almanca veya Arapça dillerinden biri öğretilecektir. Ayrıca her bölümde mesleki ingilizce eğitimi de sürdürülecektir.

YURTDIŞINDA YABANCI DİL EĞİTİMİ

Okulumuzda Eğitim-Öğretim yılı boyunca alınan yoğun İngilizce eğitimini pekiştirmek ve öğrencilerimizin yurt dışı tecrübesi elde etmeleri amacıyla hazırlanmış bir programdır. Bu program dahilinde, öğrencilere hem İngilizcelerini geliştirebilecekleri bir ortam hem de kendi yaş grubundaki diğer arkadaşlarıyla sportif ve kültürel aktivitelere katılabilme imkânı sağlanmaktadır.

Yaz okulu programlarına 2–12 hafta arası katılmak mümkündür. Genellikle haftada 18–20 ders saati eğitim verilir. Dersler sabah saatlerinde yapılır. Öğleden sonra ise öğrenciler için çeşitli aktiviteler mevcuttur. Bu aktiviteler aracılığıyla, öğrenciler hem eğlenirler ve tatil yaparlar, hem de İngilizce derslerinde aldıkları eğitimi gerçek yaşamda kullanma şansına sahip olurlar.

Yaz okulu programları, öğrencilere farklı ülkelerden, kültürlerden, geleneklerden ve dillerden gelen öğrencilerle beraber dil eğitim alma fırsatını sunmaktadır. Öğrenciler program sonunda İngilizcelerini geliştirmelerinin yanında farklı kültürleri, ülkeleri, gelenekleri öğrenmiş ve bir sürü arkadaş edinmiş olarak Türkiye’ye dönerler.

Öğrenciye yaz okulu programları dâhilinde iki tür konaklama seçeneği sunulur. Bu yurtta konaklama ve Aile yanı (Host Family) konaklamadır. Yurtta konaklama seçeneğinde öğrenciler kendi yaş grubundaki 2–6 öğrenci ile aynı odayı paylaşır. Bu konaklama seçeneği tam pansiyondur ve öğrenciler 24 saat gözetim altında bulunur. Aile yanında konaklamada ise öğrenciler, yanında kaldıkları ailenin kendilerine tahsis ettiği bir odaları olur. Bu konaklama seçeneğinde sabah kahvaltıları ve akşam yemeklerinde Aile üyeleri ile İngilizce pratik yapma ve kültürlerini tanıma imkânları olur.